Sıkça Sorulan Sorular

Çelik yapılar genellikle prefabrik yapılarla karıştırılmaktadır. Ancak çelik yapılar, prefabrik yapılar değildir. Özellikle hafif çelik yapıların inşa sürecinde soğuk bükümlü materyaller kullanılmaktadır. Tüm malzemeler özellikle hafif çelik yapılarda ağırlık olarak oldukça hafifti. Tüm bu hafifliğe rağmen çok dayanıklıdır. Uzun ömürlü, çevre dostudur. Defalarca kez geri dönüştürülebilir.

Tüm materyaller özel teknolojiyle üretilir. Hafif çelik yapıların üretiminde kullanılan teknolojik robotik sistemler bulunmaktadır. Tüm çalışmalar 3D bilgisayar sistemlerinde özel tasarım ve yazılım programlarıyla hazırlanmaktadır.

Çelik yapılarda betonarme yapılara kıyasla birçok sorun ekarte edilmektedir. En önemli sebep yapının hafif olmasıdır. Çelik yapılar hafif malzemesinden dolayı beton zemine yüksek bir baskı vermemektedir. Yapının uygulanacağı ana zeminin yapısına ve uygulanan çelik yapının büyüklüğüne göre statik hesaplar gerçekleştirilir. Bunun ardından en uygun temel çalışması gerçekleştirilir. Aynı temel üzerine uygulanan betonarme yapı ile çelik yapıyı kıyasladığımızda çelik yapı çok daha dayanıklıdır.

Betonarme yapılarda var olan izin süreci tamamen çelik yapılar için de geçerlidir. Yapı imar izinleri betonarme binaların izin süreçleriyle aynı şekilde seyreder.

Kullanım ömrü dayanıklılık ve üstün kaliteyi ön planda tutularak imal edildiği için oldukça uzundur. Yüksek kalite standartlarından dolayı yıllar dahi geçse çelik yapılar hala ilk günkü sağlamlığıyla kullanılabilir.

Çelik yapının kullanılacağı bölgenin mevsimsel koşulları, zeminin yapısı, deprem riski, rüzgar alım derecesi ile planlama yapmak daha doğrudur. Metrekare bazında yapılan hatalar kimi durumlarda hatalı olmaktadır. İşçilik maliyetleri temel unsurdur. Uyguladığımız yapıların metrekare bazında fiyatları mevcuttur. Ancak bu durum uygulama şartlarına göre kimi zaman değişkenlik gösterebilmektedir.

Hafif çelik yapılar modern ve gelişmiş ülkelerin tümünde beton yapılara göre daha çok tercih edilmektedir. Özellikle deprem bölgelerinde en temel yapı malzemesi çelik yapılardır. Gerek hızlı kurulması, gerek modern tasarıma imkan vermesi gerekse de uzun ömürlü olması çelik yapıların ana dikkat çeken unsurlarındandır. Öte yandan çelik yapılar yüksek enerji tasarrufu sunan yapılardır. Isı yalıtımında üstün başarı sunmaktadır. Geleceğin yapı tekniği olan çelik yapılar, dünyanın en ideal yapı inşa sistemidir.

Çelik yapı sistemleri ile imal edilen ürünler çok sayıda farklı yapılarda kullanılmaktadır. Okul, depo, iş yeri, 2 katlı villa, çok katlı villa, loft villa, bungalov, tiny house gibi çok sayıda farklı üretim alanlarında hizmet sağlayabilmektedir.

Çelik yapılarda ana iskelet ve taşıyıcı sistem olarak galvanizli çelik malzemeler kullanılır. Dış cephede yüksek ısı yalıtımı sağlayan malzemeler kullanılır. Öte yandan bu malzemeler yangına karşı da dayanıklıdır. Çatı için kullanılan kaplama da yangın riskine karşı dayanıklı bir yapıdadır. Çatıda yine sandviç panel, shingle veya metal kiremitler kullanılır. İç cephede, yine dekoratif duruşuyla göz dolduran paneller ya da alçı levhalar kullanılmaktadır.

Çelik yapısı gereği dengeli ve sağlam bir yapıdadır. Üstelik yine yapısı kaynaklı tasarımın her türlüsüne de uygundur. Yapı malzemesi kaynaklı olarak kararlı ve dirençli yapılardır. Ana taşıyıcı sistem esneme güdüsüne sahip olduğundan dayanıklılığı beton ile kıyaslanmayacak kadar iyi bir noktadadır. Bu sebeplerden dolayı çelik yapılar diğer inşaat tekniklerine kıyasla çok daha güvenlidir.

İletişim Formu

SİZİ ARAYALIM

Çelik Mimari ile İlgili Bilgi İçin Formu Doldurun

+90
0850 840 0 733